piątek, 2 sierpnia 2013

1.08.1944 Godzina W

Hej. Dziś chciałam napisać co nieco o Powstaniu Warszawskim. Wiem, wczoraj była 69. rocznica wybuchu  powstania, miałam zamiar napisać tą notkę wczoraj, ale niestety nie udało mi się. Więc dziś nadrabiam. Na początek krótka notka z wikipedii na temat tego powstania :

Powstanie warszawskie(1 sierpnia – 3 października 1944[b]) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Ludzie biorący udział w tym powstaniu  walczyli o swoją polskość. Nie chcieli dostać się pod skrzydła Armii Czerwonej, czyli Rosjan. No , bo co to za sens? Uwolnić się od Niemców , kosztem podporządkowania się się Rosjanom... Dlatego Warszawiacy postanowili sami się wzywolić. Walczyli dzielnie przez ponad 2 miesiąc. Pierwsze 4 dni liczymy jako atak ze strony Polaków, reszta tego okresu to polska obrona. Pomyślcie, jacy Ci często młodzi ludzie, musieli być odważni i nie bać się śmierci za ojczyznę i własny naród... Pytanie, czy my byśmy tak potrafili? Mimo wszystko jestem skłonna pomyśleć, że niektórzy z naszego pokolenia na pewno, a niektórzy chyba niekoniecznie. Ale wydaje mi się, że i wtedy nie wszyscy walczyli za Polskę. Niektórym pewnie zabrakło odwagi i determinacji do takiej walki. Dobrze , że  mimo upływu prawie 70 lat od tych wydarzeń, ciągle się o tym mówi i pamięta. To uczy także nas , młodzież tych czasów, ważnych dla człowieka wartości.

Będę kończyć. Myślę, że krótko, ale chciałam o tym wspomnieć , jako taki symbol tego, że pamiętam i jestem świadoma tego co się działo w polskich dziejach.
Bye!
8 komentarzy:

 1. Miałem o tym powstaniu w 3 klasie gimnazjum :)
  Ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, ze ucza o tym w szkolach, bo inaczej ciekawe ile osob by pamietalo ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia robisz :D
  No tak, warto pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba to wszystko docenić. Fajnie, że o tym piszesz.
  Ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Należy pamiętać ;) Śliczne zdjęcia robisz ^^
  http://klaaudik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa, patriotyczna notka :)
  Piękne zdjęcia xoxo

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapraszam na nową notkę ;D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz! <3
Zawsze się odwdzięczam :3

Obserwatorzy