piątek, 21 września 2012

Foo Fighters

Hi! Dzisiaj to już druga notka tego pięknego dnia. W tej notce napiszę co nieco o jednym z moich ulubionych zespołów rockowych - Foo Fighters.

Foo Fighters to amerykański zespół rockowy założony w 1995 przez perkusistę Nirvany Dave'a Grohla. Nazwa grupy pochodzi od niewyjaśnionego do dzisiaj zjawiska w czasie II wojny światowej, Foo fighter.
Zespół tworzy piosenki w gatunkach : hard rock, rock alternarywny i post grounge.
Historia założenia:
W 1990 roku Dave przyłączył się do mało znanej jeszcze Nirvany. Jako utalentowany perkusista został szybko przyjęty na miejsce tymczasowego bębniarza Dana Petersa. Na początku relacje w zespole były bardzo dobre. Efektem tej owocnej współpracy była jedna z najlepszych płyt lat 90. Nevermind. Płyta ta odniosła wielki sukces komercyjny – do dziś sprzedała się w ilości ponad 26 milionów egzemplarzy. Nieprzygotowani na to muzycy popadali w różne nałogi (Kurt Cobain zaczął mieć poważne problemy z narkotykami, Krist Novoselic alkoholowe, a Grohl zaczął być znany z upodobań sadomasochistycznych). W tym czasie w zespole nastąpił rozłam. Dave nie mogąc znaleźć akceptacji nagrał pod pseudonimem Late! kasetę Pocketwatch. Grał on na wszystkich instrumentach, stanowiła ona zalążek Foo Fighters.
W 1993, Nirvana nagrała ostatnią płytę zawierającą premierowy materiał In Utero. Kłopoty z narkotykami wokalisty grupy i w następstwie jego śmierć, skłoniły Grohla do założenia własnego zespołu.
Po śmierci Kurta Cobaina w 1994 Grohl zagościł w studiu Roberta Langa w Seattle z przyjacielem producentem Barrettem Jonesem. Z wyjątkiem partii gitary w "X-Static" granej przez Grega Dulli z Afghan Whigs, Grohl grał na każdym instrumencie i śpiewał we wszystkich piosenkach. Ściągnięty do Capitol Records przez byłego A&R Nirvany (i właściciela Capitol Records) Gary'ego Gersha, Grohl zmiksował swoje dema profesjonalnie, i wydał na debiutanckim albumie Foo Fighters.
Grohl nie chciał żeby Foo Fighters stał się projektem jednoosobowym, dlatego też starał się stworzyć grupę która wspomagałaby album. Początkowo kolega z byłej grupy Krist Novoselic był głównym kandydatem do zespołu ale obaj bali się że będą postrzegani jako reinkarnacja Nirvany. Słysząc pogłoski o rozpadzie grupy Sunny Day Real Estate, Grohl zatrudnił ich basistę Nate Mendela oraz perkusistę Williama Goldsmitha. Pat Smear który był nieoficjalnym członkiem Nirvany po wydaniu In Utero, został wcielony jako drugi gitarzysta tym samym dopełniając grupę. Foo Fighters zagrali swoją pierwszą trasę koncertową na wiosnę 1995.
Pierwszy singel grupy This Is a Call został wydany w czerwcu 1995, a debiutancki album został wydany miesiąc później. I'll Stick Around, For All the Cows i Big Me zostały wydane jako single w następnych miesiącach. Zespół spędził miesiące na promowaniu tego albumu, zawitał też na znanym festiwalu Reading. Na początku trasy po Wielkiej Brytanii zespół zagrał na Brixton Academy.

Aktualny skład :
Dave Grohl – śpiew, gitara rytmiczna, perkusja
Taylor Hawkins – perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal wspierający (od 1997)
Nate Mendel – gitara basowa
Chris Shiflett – gitara prowadząca, wokal wspierający (od 1999)
Pat Smear – gitara, wokal (1995–1997,2006-)

Byli członkowie:
William Goldsmith – perkusja, instrumenty perkusyjne (1995–1997)
Franz Stahl – gitara, wokal (1997–1999)

Albumy studyjne:
Foo Fighters (1995)
The Colour and the Shape (1997)
There Is Nothing Left to Lose (1999)
One by One (2002)
In Your Honor (2CD, 2005)
Echoes, Silence, Patience & Grace (2007)
Wasting Light (2011)

Moje ulubione piosenki:
1. All My Life
2. Breakout
3. The Pretened
... i nie tylko


Good Night!

Ps. Jak wam się podoba taka forma notki? Jeśli się podoba to mogę od czasu do czasu dodać taką notkę o zespole....1 komentarz:

Dziękuje za każdy komentarz! <3
Zawsze się odwdzięczam :3

Obserwatorzy