niedziela, 6 maja 2012

Dylematy.

Och... Myślę sobie , że przyszedł w  moim życiu czas na pewne zmiany. Tak. Nie wiem jeszcze do konca jakie, ale wiem, że jakies na pewno. Ale nie będę tutaj pisać mojego planu na przyszłość. Co to, to nie. Może niektórzy są ciekawi, ale to wyłącznie ich własny problem, ponieważ nie mam zamiaru tutaj udostępniać wszystkich swoich myśli. A wracając do tematu mojego posta, w życiu każdego człowieka bywają takie sytuacje, kiedy człowiek musi wybrać jak najlepsze wyjście z jakiejś sytuacji, czy coś w tym stylu. Bywa to bardzo trudne. I to są właśnie dylematy. Czy wybrać jak najlepszą drogę i skrzywdzić przy okazji kogoś bliskiego, czy pójść  w stronę, gdzie nikogo nie skrzywdzimy, ale nie do końca rozwiążemy problem i sami przy okazji będziemy nieszczęśliwi? Tak to właśnie jest z tymi dylematami. Są trudne, sprawiają często ból psychiczny, nie możemy znieść swoich myśli, samego siebie. Uwierają naszą podświadomość, czają się w zakamarkach naszego umysłu i nie dają nam spokoju. Ciągle zastanawiamy się nad tym co wybrać. To naprawdę ciężki okres w życiu. Nie wiem nawet, czy ja kiedykolwiek stanęłam przed tak trudnym wyborem w swoim krótkim życiu... Chyba raczej nie. A wy?
 A tak oodchodząc całkowicie od tematu dylematów. Zawsze mnie ciekawiło jak to jest z tym odrzucaniem ogona przez jaszczurki. I głównie mi chodzi o to, jak to jest, że on odpada bez późniejszego uszczerbku na zdrowiu zwierzęcia. I dziś postanowiłam to wreszcie wyjaśnić. 
Pozwolę sobie przytoczyć parę wyjaśnień pojęcia autotomi (proces odrzucania ogona przez jaszczurki i nie tylko) :
Autotomia (z greckiego αυτοτομία – samooddzielanie się) – fizjologiczna reakcja obronna występująca głównie wśród bezkręgowców, polegająca na odruchowym odrzuceniu przez zwierzę części ciała, kiedy jest ono w niebezpieczeństwie, najczęściej podczas ucieczki przed drapieżnikiem lub w reakcji na niekorzystne warunki środowiskowe. Odrzucona przez zwierzę część ciała jest zazwyczaj w większym lub mniejszym stopniu regenerowana. -----------------------> http://pl.wikipedia.org/wiki/Autotomia


________________________________________________________________________________
Autotomia, reakcja obronna zwierząt, polegająca na odruchowym odrzucaniu części ciała w sytuacji zagrożenia. Zjawisko to występuje m.in. u gadów (odrzucanie ogona przez jaszczurki, niektóre salamandry bezpłucne, a także niektóre gatunki węży), skorupiaków (odrzucanie odnóży przez kraby i raki) i owadów (odrzucanie odnóży przez muchówki, pluskwiaki i szarańczaki w razie ich unieruchomienia). Autotomią bywa określane także zjawisko pozbywania się części ciała w toku procesów fizjologicznych, np. niszczenie skrzydeł przez termity po odbyciu lotu godowego. Proces autotomii jest możliwy dzięki odpowiednim przystosowaniom, np. u jaszczurek w poszczególnych kręgach ogonowych występują elementy tkanki łącznej, które pod wpływem gwałtownego skurczu mięśni ulegają rozerwaniu powodując odrzucenie ogona; równocześnie zaciskające się mięśnie powodują zamknięcie naczyń krwionośnych, ułatwiając szybkie zabliźnianie się rany. -----------------------------------> http://portalwiedzy.onet.pl/30938,,,,autotomia,haslo.html
___________________________________________________________________________________
Nom. Jeśli komuś się nie podobają moje zainteresowania światem zwierząt to niech spada albo po prostu tego nie czyta. A o dylematach pewnie większość z was poczyta. 
_______________________________________________________
Polecam Nicelback- Never Again. Do jutra!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz! <3
Zawsze się odwdzięczam :3

Obserwatorzy