środa, 22 maja 2013

22 maja - Dzień Praw Zwierząt

Hej. No nie, jutro koniec laby. Trzeba wrócić do szkoły. Ale się po części cieszę. Mam już dość ciągłego siedzenia w domu . Staje się powoli jakaś wydziczała xd Taa. Dziś też mamy Dzień Praw Zwierząt! Pozwolę sobie zacytować słowa ze strony Kulubu Gaja:


"22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy O ochronie zwierząt.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.). Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce. Od wielu lat Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do podejmowania lokalnych działań przez wolontariuszy.

 Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami."

Tutaj -> macie link 

Czyż to nie wspaniały dzień? Taki dzień to praktycznie święto dla zwierząt. W końcu upamiętnia chwilę ustanowienia dokumentu, który jasno określał jakie prawa mają zwierzęta i człowiek, jeśli naruszy jakiekolwiek z nich może się spodziewać kary! Tyle, że nasz wymiar sprawiedliwości w Polsce, gdy chodzi o kary za złe traktowanie zwierząt , daje śmiesznie niskie kary. Szczytem chyba jest 3 lata pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami z wyjątkową brutalnością, a i tak zazwyczaj tacy brutale są zwalniani wcześniej z aresztu za wpłaceniem kaucji. Śmieszne. Za zabicie człowieka dostaje się minimalnie 25 lat chyba, a za znęcanie się nad zwierzęciem góra 3 lata i też nie w wszystkich przypadkach. To pokazuje ile dla niektórych ludzi jest warte życie zwierząt... Dlatego cieszę się , że w Polsce obchodzimy taki dzień, jak Dzień Praw Zwierząt. Trzeba go nagłaśniać, bo wtedy ludzie, którzy o tym nie wiedzą, zaczną się interesować losem zwierząt w Polsce. Aktualnie walczy się o to, by zrobić coś z przykrym losem zwierząt hodowanych na farmach , gdzie produkuje się z nich futra. Trzeba takim zwierzętom pomagać, bo one same za dużo nie mogą zrobić. Są tak naprawdę bezbronne wobec nas, ludzi. Są jak małe dzieci, które nie umieją mówić i często nie więdzą co się dzieje z ich życiem. A dzieje się mnóstwo niebywale, przerażających wydarzeń, którym sprawcą zazwyczaj jest człowiek. Chcę pomagać zwierzętom, dlatego też korzystam z bloga i nagłaśniam niektóre sprawy, bo nawet to pomaga. Jestem za młoda, żeby jeszcze nieść większą pomoc, ale gdy tylko będę w stanie, poświęcę większość czasu na ratowanie zwierząt. Taki można powiedzieć jest mój cel w życiu. Pomoc zwierzętom. Warto im pomagać, naprawdę. Bez nich życie na Ziemii, nie było by nic warte.
Bye!
9 komentarzy:

 1. Wow, nie wiedziałam dobrze, że o tym piszesz, może są tacy którym się zrobi głupio przez takie traktowanie dzięki tobie..

  OdpowiedzUsuń
 2. moim zdaniem powinno to byc swieto obchodzone tak jak np Walentynki, zeby kazdy o nim wiedzial. Ja np nie mialam pojecia ze dzis jest dzien zwierzat :o

  OdpowiedzUsuń
 3. Między innymi z tej ' rocznicy ' napisałam wczoraj o wegetarianizmie. W mojej szkole dostaliśmy takie naklejki ' Szanuj zwierzęta ' chodziłam z nią wszędzie. Dla mnie każde zwierzę jest jak człowiek. Mają uczucia jak my, przywiązują się... są piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chcę przejść na wegetarianizm, ale niestety wpływy rodziny są zbyt silne... Poczekam, aż będę na swoim. Na razie unikam mięsa jak tylko mogę, bronię się rękami i nogami...

   Usuń
 4. Super, że istnieje taki dzień. Powinien być rozgłaszany, zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdzie zwierzę traktuje się jak rzecz bez uczuć.
  Wszystkie są cudowne <3

  OdpowiedzUsuń
 5. dobrze, że istnieje taki dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze,ze napsialas. W dzisiejszych czasach ludzie traktuja zwierzeta coraz gorzej. Niby sa dla zabawy. One tez przeciez maja uczucia i sa Boskimi stworzeniami. Nie popieram przemocy do zwierzat;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny post zrobiłaś.; )
  Ja 1 raz słyszę o takim święcie , ale trzeba jakoś zaalarmować...
  Ja kocham zwierzęta ! <3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz! <3
Zawsze się odwdzięczam :3

Obserwatorzy